تار شدن پرینت را چه گونه رفع کنیم؟

ax1

پرینتی که به صورت شبح مانند ایجاد می شود  توسط تکرار تصویر آینه نور از تصویر اصلی یا متن در صفحه مشخص می شود. این مشکل همچنین می تواند به عنوان چاپ پر هرج و مرج، تار شدن پرینت ، یا دوبرابر شده نیز توضیح داده شود. چنین مشکلی می تواند ناشی از  چیزی شبیه روغن چسبیده به سطح نوار رمزگذار در داخل دستگاه باشد.

تار شدن پرینت در نمونه پرینت شده دستگاه کپی

اگر شما نیز چنین مشکلاتی را از دستگاه های کپی برادر (Brother) تجربه می کنید، بهتر است ترفندها و نکات زیر را برای تمیز کردن نوار رمزگذار مورد استفاده قرار دهید.

نشانه ها و باقی مانده هایی که می تواند به سطح این نوار بچسبد به خاطر موارد زیر رخ می دهد:

 • لمس نوار رمزگذار با دست که می تواند لکه ای را بر روی این نوار قرار دهد.
 • برداشتن کاغذ گیر کرده که می تواند  باعث ایجاد لک و آلودگی بر روی سطح این نوار گردد.

تمیز کردن نوار رمزگذار جهت جلوگیری از تار شدن پرینت:

از مواد قابل اشتعال یا هر اسپری دیگری برای تمیز کردن داخل یا خارج دستگاه استفاده نکنید. اینکار می تواند باعث ایجاد آتش سوزی یا شوک الکتریکی شود.

پارچه بدون پرزی  همچون تی شرت، پارچه مخصوص تمیز کردن شیشه عینک و مانیتور را آماده کنید.به خاطر داشته باشید که این پارچه ها باید خشک باشد.

از سایر محصولات کاغذی همچون کاغد دستمالی، فیلتر یا روزنامه استفاده نکنید.  این موضوع به شما کمک می کند مطمئن شوید که  آلودگی از نوار رمزگذار پاک می شود.

دستگاه کپی را از برق خارج کنید تا شوک الکتریکی رخ ندهد.

کاور اسکنر را باز کنید.

حالا باید محل قرارگیری نوار رمزگذار را پیدا کنید. این نوار یک نوار پلاستیکی تمیزی در جلوی باند وینیل سفید رنگ است.  معمولا بر روی دستگاه هشدار داده شده که این نوار را لمس نکنید. با اینحال،  این هشدار برای کاربرانی است که از دست خود استفاده می کنند. شما می توانید این نوار را با پارچه بدون پرز و تمیز لمس کنید و پاک نمایید.

به کمک پارچه ای که انتخاب کرده اید، محکم نوار رمزگذار را از هر دو طرف بگیرید و  پارچه را از یک سمت از یک طرف به انتهای نوار بکشید تا تمیز شود. اینکار را حداقل سه بار تکرار کنید.  در بیشتر موارد، شما باید به طور محکم این کار را انجام دهید تا  کاملا کثیفی موجود بر روی نوار را تمیز کنید و مشکل را حل نمایید. نوار رمزگذار بسیار انعطاف پذیر و مقاوم است . بنابراین نگران شکستن آن نباشید.

نوار را با نیرو نکشید. نیروی زیاد می تواند به دستگاه شما اسیب وارد کند.

با دست خالی نوار را لمس نکنید.

نوار رمزگذاری را به سختی خراش ندهید. اینکار می تواند خراش هایی را بر روی سطح آن ایجاد کند.

نوار رمزگذار را از راست به چپ تمیز کنید. مطمئن شوید که قبل از رسیدن به گوشه سمت چپ متوقف می شوید.

این نوار را از چپ به راست تمیز کنید. مطمئن شوید که قبل از رسیدن به گوشه راست متوقف می شوید.

مراحل 6 و 7  را دو الی سه بار تکرار کنید تا بتوانید این نوار را به طور کامل تمیز نمایید

بعد از پاک کردن این نوار، کاور اسکنر را ببندید.

حالا دستگاه را دوباره به برق بزنید و کار پرینت را انجام دهید.

اگر پرینت شبح مانند و تیره دوباره دیده شد، بخش زیر را بخوانید.

بررسی تراز پرینت:

ابتدا یک کاغذ با اندازه A4 در سینی پرینتر قرار دهید و منو را بزنید.

کلید UP یا DOWN یا پد شماره گیری را فشار دهید تا جوهر یا  مدیریت جوهر را انتخاب کنید و OK را فشار دهید.

کلید UP یا DOWN یا پد شماره گیری را فشار دهید تا Test Print را انتخاب کرده و OK را فشار دهید.

کلید UP یا DOWN یا پد شماره گیری را فشار دهید تا بتوانید Alignment را انتخاب کرده و OK را فشار دهید.

Black (مونو) یا Color (رنگی) را فشار دهید. دستگاه شروع به چاپ ورق تراز الحاقی می کند.

با بررسی این برگه نمونه، می توانید تعیین کنید که آیا به تراز نیاز دارید یا خیر.

پرینت تست 600 و 1200dpi را بر روی برگه تست تراز انجام دهید. ببینید 5 نمونه  برای رزولوشون 600 و 1200  به نمونه صفر شبیه هست یا خیر.

برای اینکه برگه شما با نمونه صفر انطباق بیشتری داشته باشد شرایط زیر را مورد بررسی قرار دهید:

 • هر دو طرف خطوط طولانی و کوتاه همپوشانی دارند
 • خطوط الگوی مرکزی بسیار شبیه به خطوط موجود در نمونه 0 است.

1)     هر دو خطوط کوتاه و بلند( در این تصویر، دو خط همپوشانی دارند)

2)    خطوط الگوی مرکزی

3)     هر دو خطوط کوتاه و بلند

نمونه خوب برای 5  نمونه

نمونه بد برای 5 نمونه

هر دو طرف خطوط کوتاه و بلند تقریبا همپوشانی دارند اما خطوط الگوی مرکزی شبیه به نمون 0نیست.

نمونه بد 2 برای 5 نمونه

خطوط الگوی مرکزی شبیه به نمونه صفر است اما هر دو طرف خطوط بلند و کوتاه همپوشانی ندارد.

1)    نمونه خوب

2)    نمونه بد

3)    خطوط بلند

4)    خطوط کوتاه

اگر نمونه شماره 5 از هر دو رزولوشون 600 و 1200 به نمونه 0 نزدیک و مشابه باشد، کلید Up را  فشار دهید  یا یک را بزنید تا بتوانید Yes را انتخاب کنید. مشکلی با تراز پرینت وجود ندارد. اگر هر دوی شرایط موجود بر روی نمونه 5 اعمال نشد، مشکلی در تراز پرینت وجود دارد. کلید Down یا عدد 2 را فشار دهید و NO را انتخاب کنید. صفحه نمایش به شما اجازه می دهد نمونه ای که بیشتر به نمونه 0 نزدیک بوده است را انتخاب کنید.

1)    در این مرحله اصلاحاتی را برای تراز پرینت انجام خواهیم داد. عدد اصلاحی را برای رزولوشون 600 و 1200 وارد کنید. ابتدا رزولوشون 600 را امتحان کنید.

 • اگر هر دو انتهای هر خط طولانی و خط کوتاه همپوشانی داشت: در  خطوط الگوی مرکزی، عددی که بیشتر به نمونه صفر نزدیک است را وارد کنید. شکل زیر یک تصویر نمونه را نشان می دهد. می بینید که نمونه 6 بیشتر به نمونه صفر نزدیک است.
 1. A) عددی را انتخاب کنید که بیشتر به نمونه صفر نزدیک است.

اگر هر دو انتهای هر کدام از خطوط بلند و کوتاه همپوشانی نداشت:  اگر هیچ همپوشانی پیدا نکردید، عددی را وارد کنید که فضای باریک تری بین خطوط بلند و کوتاه دارد

برای این تصویر نمونه، شماره 8 فضای باریک تری دارد. پس باید 8 را فشار دهیم.

زمانی که الگویی که هر دو انتهای خطوط بلند و کوتاه همپوشانی ندارد، انحراف زیادی از پرینت وجود خواهد داشت. ممکن است نتوانیم به یکباره این خطا را حل کنیم. زمانی که تراز پرینت را بررسی کردید لطفا از کاغذ موجود پرینت بگیرید. اگر بهبودی حاصل نشده بود اصلاح تراز را ادامه دهید.

2)     حالا برای رزولوشون 1200 همان کارهایی که برای رزولوشون 600 انجام دادید را تکرار کنید. عدد مناسب را انتخاب و وارد نمایید.

3)     برای اتمام تنظیم تراز پرینت Stop یا Exit را بزنید. بعد از آن پرینت بگیرید تا ببینید مشکل حل شده است یا خیر.

اگر مشکلی با ورقه نمونه تراز نداشتید اما هنوز پرینت شما تار بود یا کاراکترهایش دو برابر شده بود ممکن است مشکل از جوهر باشد

چگونه می توان لکه بر روی صفحه پرینت شده را بین برد؟

لکه بر روی صفحه پرینت شده و یا صفحه ای که دارای نقطه  است را بردارید و مسافت و فاصله بین نقطه های تکرار شده یا گروهی از نقطه های تکرار شده را بسنجید. اگر فاصله نقطه ها 3.7 اینچ با دو الی سه نقطه در انتهای صفحه بود به مرحله اول بروید. اگر الگوی قرار گیری نقطه ها 1.5 اینچ با 7 الی 8 نقطه در انتهای صفحه بود، ممکن است مشکل از تونر باشد و یا نیاز به تعمیر دستگاه کپی داشته باشید و یا به مرحله 7 بروید.

7 مرحله جهت کیفیت در صفحه پرینت شده و از بین بردن لکه بر روی صفحه پرینت شده :

 1. به خاطر داشته باشید که نقطه ها و یا لکه بر روی صفحه پرینت شده ، معمولا به خاطر اشیای خارجی که داخل ماشین وجود دارد و به آن چسبیده است ایجاد می شود. همچنین ممکن است سطح درام اسیب دیده باشد. تونری که بر روی آن تجمع پیدا می کند یا بر روی این نواحی درام قرار می گیرد می تواند نقطه های سیاه رنگی را در صفحه پرینت شده ایجاد کند.
 2. با قرار دادن کاغذ سیاه سفید تمیز بر روی فیدر خودکار سند درام را تمیز کنید. 10 کپی از این کاغذ بگیرید.

اگر نقطه یا لکه بر روی صفحه پرینت شده بعد از 10 کپی از بین رفت، مشکل شما حل شده است.

اگر نقطه یا لکه بر روی صفحه پرینت شده بعد از 10 بار کپی کردن هنوز ادامه داشت به مرحله سوم بروید.

اگر نقطه یا لکه بر روی صفحه پرینت شده بعد از 10 بار کپی گرفتن از صفحه سفید ادامه داشت اما بهبودی حاصل شده بود 10 بار دیگر از صفحه موجود پرینت بگیرید تا بتوانید درام را بیشتر از قبل تمیز کنید.

اگر لکه یا نقطه بعد از 20 بار کپی گرفتن هنوز باقی بود، ممکن است لازم باشد سطح درام را به صورت دستی تمیز کنید. به مرحله سوم بروید.

 1. واحد درام را در بیاورید، بررسی کنید و سپس تمیز نمایید. معمولا برای اینکه سطح درام کاملا تمیز شود باید چند بار این فرایند تکرار گردد.

ایتم هایی که برای تمیز کردن درام جهت از بین بردن لکه بر روی صفحه پرینت شده نیاز دارید عبارتند از :

 • پنبه الکلی همچون پنبه الکلی پزشکی که می توان آن را از داروخانه ها تهیه کرد.
 • پنبه ای که با الکل ایزوپروپیل مرطوب شده است.

فقط توجه داشته باشید که الکل ایزوپروپیل قابل اشتعال است  و باید از آتش یا شعله دور نگه داشته شود. همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم این فرایند تمیز کردن معمولا باید چند بار تکرار شود تا انواع مختلفی از مواد خارجی از روی درام پاک شود.

 1. درام را بررسی کنید:

تمامی کابل ها را قطع کنید و سپس سیم برق را در بیاورید.

کاور جلویی دستگاه را باز کنید.

دسته واحد درام را بگیرید، درام را بلند کنید و به بیرون بکشید. مطمئن شوید که درام را در سطح صاف و تمیزی بر روی تکه بزرگی از کاغذ یکبار مصرف قرار می دهید تا دچار مشکل نشود.  اگر دست یا لباستان به تونر خورد  بلافاصله با آب سرد بشویید.

 

وقتی که کارتریج تونر را از دستگاه خارج می کنید، دستگیره قفل را در سمت راست پایین نگه دارید.

 

نمونه چاپ را انتخاب کنید و آن را در جلوی درام قرار دهید تا بتوانید منطقه ای که باعث ایجاد  نقطه شده است را بیابید.

چرخ دنده  واحد درام را با دست به سمت خود چرخانده و به هر نشانه یا موادی که روی درام قرار دارد نگاه کنید. چرخش چرخ دنده شما را مطمئن می کند که کل سطح درام را بررسی کرده اید.

 

توجه: درام حساس به نور است و نباید به طور مستقیم توسط انگشتان دست یا خود دست لمس شود زیرا روغن های بدن به سطح درام می چسبد.

 1. درام را تمیز کنید:

هنگامی که منطقه را بر روی درام پیدا کردید که با نمونه پرینت  منطبق است، سطح درام را به آرامی با پنبه الکلی یا پنبه ای  که با ایزوپروپیل (مالش) الکل مخلوط شده است پاک کنید.

نکته: سطح درام را با اشیای تیز تمیز نکنید.

 

قبل از ادامه کار، اجازه دهید الکل از سطح درام بخار شده یا خشک شود. در برخی از  موارد ممکن است چندین قسمت در یک درام وجود داشته باشد که نیاز به تمیز کردن دارد.

به منظور بررسی کل سطح درام، چرخ دنده را به سمت خود بچرخانید. اطمینان حاصل کنید که به طور کامل درام را بررسی می کنید و  کل سطح را تمیز می نمایید.

 1. دوباره درام را سر جای خود نصب کنید و تست نمایید

هنگامی که تمیز کردن درام انجام شد، کارتریج تونر را با نگه داشتن دسته کارتریج و لغزاندن آن بر روی واحد درام تا زمانی که صدای قفل شنیده شود، دوباره سر جای خود نصب کنید.

واحد درام را دوباره نصب کنید و کاور جلویی را ببندید.

سیم برق را دوباره وصل کنید و سپس تمام کابل ها را دوباره متصل نمایید.

برای تمیز کردن درام و تمیز کردن هر ماده ای که ممکن است به کمک پاکسازی دستی درام از بین نرفته باشد، 10 نسخه خالی از کاغذ تمیز سفیدی که در ADF قرار دارد، کپی بگیرید.

 

فهرست راهنما را با فشار دادن کلید Reports و سپس 1 در پد شماره گیری چاپ کنید. بعد از چند ثانیه فهرست راهنما چاپ خواهد شد. برای بررسی اینکه کیفیت چاپ بهبود یافته است، آن را با نمونه چاپ قبلی مقایسه کنید.

اگر مشکل همان بود یا کیفیت چاپ بهبود یافته بود اما مشکل همچنان وجود داشت باید فرایند تمیز کردن را تکرار کنید. چندین بار تمیز کردن می تواند باعث موفقیت شما شود.

اگر مشکل کیفیت پرینت بعد از چندین بار تمیز کردن وجود داشت، باید درام را عوض کنید.  شماره قطعه برای درام DR400 است. اگر متوجه شدید که فروشنده این درام را ندارد می توانید آن را از فروشگاه آنلاین خریداری کنید.

 1. اگر الگوی نقطه هر 1.5 اینچ و با 7 الی 8 نقطه در انتهای صفحه تکرار شد، باید تونر کارتریج را عوض کنید.